A krioszaunát kriokabinnak vagy kriokamrának is nevezik, szisztematikus krioterápiás kezelések végzésére szolgáló eszköz, amely során a testet -120 és -180°C közötti hőmérsékletnek teszik ki legfeljebb 3 percig. A krioterápiás kezelések száma az elérni kívánt szükségletek és célok szerint változik.

 

Mi történik a szervezettel a krioterápia alatt?

Krioszauna használata közben a test az extrém hideghatás miatt a hősokk állapotába kerül. Ez első hallásra félelmetesnek tűnhet, ugyanakkor számos, élettani szempontból jótékony hatást vált ki.

A hősokk fiziológiája:

  • A bőrben lévő hőreceptorok aktiválódnak, és arra késztetik az agyat, hogy egy sor jelet küldjön a szervezetnek a hideg ellen.

  • Az első reakció a masszív érszűkület, melynek során az oxigénnel és enzimekkel teli vér a test központi zónáiba kerül, hogy megvédje a létfontosságú szerveket.

  • A hősokk hatására olyan inhibitorok (neurokémiai gátló hatást kifejtő enzimek és hormonok) szabadulnak fel, mint a szerotonin és az ACTH hormon.

  • Az érszűkületet erős értágító reakció követi (akár négyszer erősebb, mint szobahőmérsékleten), ami javítja a vérkeringést és „pumpa hatást” hoz létre, így serkenti a keringést.